Menu Zamknij

Kiedy rozebrać choinkę?

Opublikowany wflorystyka

 

choinka, drewniana dekoracja choinkowa.  Photo by freestocks.org from Pexels

Chciałoby się powiedzieć- ilu Polaków, tyle wersji, ale to nie do końca prawda. Okazuje się, że niektóre terminy na rozebranie choinki są bardziej popularne. Wiele osób rozstaje się z drzewkiem przy okazji świąt z tradycji kościelnej, inni biorą pod uwagę wygodę.

Kiedy zatem pozbyć się choinki?

Jeśli masz już dość „świątecznego klimatu”, który ciągnie się od października, albo mieszkanie nie wytrzymuje naporu dodatkowego mebla, to oczywiście jak najszybciej 😉
Niecierpliwi rozbierają choinkę tuż po Bożym Narodzeniu, nieco wytrwalsi zaraz po Nowym Roku, kiedy dekoracja przestaje być niezbędna imprezowo.

Najwyższy czas jest również wtedy, gdy drzewko przestaje wyglądać dobrze, a nam odechciewa się sprzątania opadających igieł. Niektóre odmiany jodły dla zmyłki się nie sypią, ale nietrudno zauważyć moment, gdy to już nie jest „żywe” drzewo. Warto też wziąć pod uwagę terminy odbioru drzewek przez firmę zajmującą się usuwaniem odpadów. Spóźnienie może okazać się kosztowne.

Szczęśliwi nabywcy choinek w doniczkach powinni już dawno wystawić je na zewnątrz, jeśli mają zamiar przesadzić je do ogrodu. Iglaki z korzeniem powinny być w mieszkaniu możliwie jak najkrócej i szybko wrócić do bardziej sprzyjającego środowiska.

A co z tradycjonalistami?

Pierwszym popularnym terminem rozebrania choinki jest „na Trzech Króli”, czyli 6 stycznia.

Kto chce poświętować nieco dłużej, czeka do końca okresu Bożego Narodzenia, czyli niedzieli Chrztu Pańskiego. Jest to święto ruchome i przypada zawsze w pierwszą niedzielę po Trzech Królach. W tym roku (2020) jest to 12 stycznia.

Niektórzy jako termin pozbycia się drzewka wybierają „po kolędzie”, czyli czekają do momentu wizyty księdza. W dużych miastach może się to okazać złudne, bo czas kolędy jest mocno wydłużony, zdarzają się także terminy… przed świętami 😉

Najwięksi miłośnicy choinek cieszą się drzewkiem aż do święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego inaczej Matki Bożej Gromnicznej, czyli 2 lutego. W tym dniu rozbiera się także choinki w kościołach.

Zapominalscy… budzą się w okolicach wielkiego postu 😉 To już najwyższy czas 😉

Oczywiście są też osoby, które choinki zwyczajnie nie rozbierają 😉 Sztuczne drzewko razem z dekoracją ląduje w piwnicy albo na balkonie i czeka na lepsze czasy 😉

A Ty- którą opcję wybierasz?

Tu też znajdziesz coś ciekawego :)